Bělení zubů

Bělení zubů je bezpečná a prověřená procedura, jejíž podstatou je odbarvení pigmentů, které se z různých důvodů v zubních tkáních usazují. Těmito důvody mohou být nadměrná konzumace kávy, čaje nebo červeného vína, dále pak kouření, vliv léků, endodontické ošetření anebo zcela přirozené stárnutí.

Účinnou látkou při bělení zubů je peroxid vodíku, který se buď používá jako jediná složka bělícího přípravku nebo se uvolňuje jako složka při rozkladu karbamid peroxidu.

Bělení zubů účinkuje pouze na vlastní zubní tkáň. Nelze vybělit žádné druhy zubních výplní, stejně jako korunky, můstky či fasety. Je proto třeba počítat s tím, že bílé materiály použité ve viditelné části chrupu mohou po bělení působit tmavším dojmem než zub, ve kterém jsou umístěny. Tento problém je možno řešit následnou výměnou výplně či korunky za novou - světlejší. Hůře mohou na bělení reagovat tzv. tetracyklinové zuby.

Bělit je možné pouze zdravé nebo správně ošetřené zuby u pacientů s výbornou hygienou dutiny ústní. Často proto vlastnímu bělení zubů předchází návštěva u dentální hygienistky, která pacientovi odstraní zubní kámen, pigmenty z povrchu zubů a upraví techniku čištění zubů.

Během bělení a minimálně týden poté je nutno se vyvarovat konzumaci kávy, čaje, cigaret a červeného vína, které mohou způsobit zpětné zabarvení zubů. Citlivost zubů, která může bělení zubů provázet, je přechodná a po ukončení bělení během krátké doby spontánně vymizí.

Techniky bělení zubů

Domácí bělení

Na základě dokonalého otisku chrupu zhotovíme individuální silikonové nosiče, do kterých si poté pacient doma aplikuje speciální bělící gel, který obdrží spolu s nosiči. Doba bělení je cca 4-6 hodin, 1x denně, nejčastěji na noc. Optimální výsledek se dostavuje po 7-10 dnech (standardní systém Opalescence) resp. 14 dnech (PUREWHITENING). Výsledný stav je možno v budoucnu jednoduše obnovit bez nutné nákladné investice, neboť si pacient dokupuje pouze doplňkové balení bělícího gelu. Nabízíme pacientů 2 systémy bělení - standardem je u nás systém Opalescence. Špičkovým systémem je u nás systém PUREWHITENING, kdy můžeme výslednou barvu pacientům GARANTOVAT. Tento způsob bělení je v naší praxi upřednostňován.

Ordinační bělení

Provádíme pouze jako součást tzv. kombinovaného bělení PUREWHITENG, kdy po 14-ti denní kůře domácího bělení je pacientovi v ordinaci po dobu 3x15minut dobělen chrup (zejména z hlediska domácího bělení problematické krčkové partie zubů) za použití dvojitě aktivovaného 6 % peroxidu vodíku.