Postendodontické ošetření

Postendodontickým ošetřením rozumíme finální léčebná opatření, kterými endodonticky ošetřenému zubu vracíme zpět jeho funkční a estetické parametry a zajišťujeme jeho odolnost a dlouhodobou prognózu setrvání v ústech pacienta.

Optimálně zvoleným typem postendodontického ošetření eliminujeme zejména riziko fraktury (zlomení, rozlomení) zubu, které bývá důsledkem oslabené rezistence endodonticky ošetřeného zubu.

V závislosti na míře destrukce korunkové části zubu a rizika fraktury volíme odpovídající druh ošetření:

  • výplň z kompozitního materiálu,
  • onlay laboratorně zhotovená výplň, pokrývající v celém rozsahu kousací plošku hrbolkového zubu, s cílem přenášet rovnoměrně žvýkací tlak na zbylé části zubu,
  • korunka dříve nejčastěji používaná ochrana endodonticky ošetřeného zubu. Dnes se snažíme upřednostňovat méně invazivnější ošetření (onlay) s cílem maximálně šetřit zbývající zubní tkáně,
  • kořenové čepy v kombinaci s dostavbou a korunkou volíme při rozsáhlejších destrukcích korunkové části zubu kompozitní výztužné čepy. Kovové čepy, dříve hojně používané, již dnes nepoužíváme pro zvýšené riziko prasknutí kořene.

Typ ošetření je volen vždy přísně individuálně a pacient je předem seznámem a informován o charakteru a průběhu zákroku.